minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Točnost ur

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7097

  • Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 665
  • Karma: 28
  • Thank you received: 65
Tema je Točnost ur.
Govorimo o zapestnih mehanskih urah na nemirko. Kako gravitacija vpliva na ure z nihalom smo ugotovili in zaključili.
Debata se razvija naprej o gravitaciji in trenju pri nemirki.
V postu napišem nekaj o Newtonov zakonu.
FIZIKA 1. poglavje: Mehanika - B. Borštnik ( softmatter.fmf.uni-lj.si/musevic/skripta/bb_meh.pdf )
1. zakon o vztrajnosti
2. zakon o gibanju
Gibanje urne nemirke je pospešeno gibanje. Pri pospešenem gibanju ne drži trditev, da je trenje posledica sile na podlago, to je le pri objektu v mirovanju ali pri enakomernem premočrtnem gibanju. V tem primeru, če se telo pospešeno giblje (2. Newtonov zakon) je formula F = ma
(Napisal sem osnovno formulo za gibanje, bolj natančna je formula za vrtenje M=Jα, ki je izpeljana iz prvotne)

Tadej/ad je zmotil stavek, ki ga rdeče podčrta in nekaj žaljivo komentira. Zato ne odgovarjam na njegov post, nočem da bi forum postal žaljiv.

Ker nekoga to še zmeraj moti, kratko moje pojasnilo. Na internetu sem dobil več definicij kinetičnega oz. dinamičnega trenja:
www.tutorvista.com/physics/dynamic-friction#
Introduction to dynamic friction
Friction is an opposing force that exists between two bodies that are in contact.
www.answers.com/topic/kinetic-friction
Kinetic friction- the force that opposes relative motion between surfaces in contact.
www.understandingforce.com/kineticfriction.html
Kinetic friction, also known as dynamic or sliding friction occurs when a body is in relative motion with another, with their surfaces in contact. It is the frictional force that slows down, and eventually stops a moving object.

Kot jaz razumem angleščino je kinetično ali dinamično trenje:
- nasprotna sila, ki obstaja med obema telesoma, ki sta v stiku
- sila ki relativno nasprotuje gibanju med površinam v stiku,
- se pojavi, ko sta dve telesi v relativnem gibanju z drugo, s svojimi površinami v stiku.
Pri dinamičnem ali kinetičnem trenju je to stik med predmeti oz.površinami, pri statičnem s podlago.

Seveda nisem mislil na trenju predmeta ki se giba po podlagi. Govorili smo o gibanju nemirke v uri, ki se z osjo vrti v ležaju.
Pri gibanju nemirke je to trenje med osjo in ležajem v stiku.
Last Edit: od Levjul.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7099

  • doomy17
  • doomy17 avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 150
  • Karma: 1
  • Thank you received: 8


Upam da bo ta slika še kaj pomagala.
Vira nebom navajal, niti prof. ki je to "izdal" ker je to iz moje šole.
LP.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7100

  • Tadej7ad
  • Tadej7ad avatar
  • Gost
  • Gost
Odlična skica!
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7101

  • Shadow
  • Shadow avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 946
  • Karma: 19
  • Thank you received: 96
Zdaj ko ste vsi akterji online, se bo kak zaključek potegnil ?
Fizika nikoli ni bila moja jača strana.
Last Edit: od Shadow.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7102

  • sokol
  • sokol avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarska legenda
  • Urarska legenda
  • Posts: 1840
  • Karma: 47
  • Thank you received: 100
:pc:
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7103

  • sokol
  • sokol avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarska legenda
  • Urarska legenda
  • Posts: 1840
  • Karma: 47
  • Thank you received: 100
Shadow napisal(a):

Zdaj ko ste vsi akterji online, se bo kak zaključek potegnil ?
Fizika nikoli ni bila moja jača strana.


kot je kolega povedal. ni treba biti genij..ura je v različnih položajih različno natančna. vzrok je lahko samo gravitacija.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7104

  • Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 665
  • Karma: 28
  • Thank you received: 65
Trenje osi nemirke v ležaju je odvisno od količnika trenja, velikost površine v stiku, mase nemirke, in sile ki vrti nemirko. Večje je sila hitreje se vrti (oscilira) nemirka. Zato je tudi trenje pri hibeat urah večje (običajne ure 28.800 a/h, hibeat 36.000 a/h).
Večji je: količnik trenja, površina v stiku, masa nemirke in sila, ki vrti nemirko, večje je tudi trenje.
Vsi faktorji, ki povzročajo trenje na Zemlji so enaki tudi v območju zmanjšane gravitacije.
Količnik trenja, velikost površine v stiku, sila ki vrti nemirko in tudi masa nemirke je enaka tudi v vesolju.

Maso ne smemo enačiti s težo, masa je lastna vsem telesom in obstaja tudi v vesolju. Ne more biti nikdar nič in je neodvisna od zunanjih sil.
cyberfunda.com/question/difference-betwe...eight-physical-body/

V vesolju delujejo tudi centrifuga, žiroskop in elektromotorji, ki morajo imeti zaradi trenja ležaje.

Tako nekako razumem to jaz. Če mi bo kdo bolje raztolmačil pač ne bom nič užaljen, sem se pač motil, saj je to samo debata na forumu.
Last Edit: od Levjul.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7105

  • Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 665
  • Karma: 28
  • Thank you received: 65
sokol napisal(a):

Shadow napisal(a):

Zdaj ko ste vsi akterji online, se bo kak zaključek potegnil ?
Fizika nikoli ni bila moja jača strana.


kot je kolega povedal. ni treba biti genij..ura je v različnih položajih različno natančna. vzrok je lahko samo gravitacija.



Zanima me primer:
Predpostavimo, da je nemirka vpeta v magnetne ležaje nekje na Zemlji. Os nemirke se ne dotika ležaja, nemirka lebdi. Spreminjamo položaj ure v vertikalnem položaju.
Kako vpliva to na tek ure?
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7106

  • doomy17
  • doomy17 avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 150
  • Karma: 1
  • Thank you received: 8
Kot 19 letnik lahko povem le to da ta forum, pa tudi katerikoli drug ni namenjen ne kreganju, niti ne žaljenju, temveč izobražeevanju in izmenjavanju mnenja, seveda ljudje nebi bili ljudje če nebi med nami kdaj prišlo do nestrinjanja, če si na koncu lahko damo drug drugemu roke in 'zakopljemo bojne sekire'. ker vsak se vcasih zmoti in trdi nekaj v kar je prepričan. mislim tudi da če kdo kdaj nečesa ne razume kljub razlagi, se lahko to razloži še enkrat, pa če 10krat. kdaj mogoče pomaga tudi slika/skica..karkoli. Tudi sam imam kdaj probleme v šoli in rabim instrukcije oz razlago pa na koncu le dojamem stvar, ker se mizdi da je preveč tipično slovensko nekoga nekam poslat in it če neke stvari ne dojame. Mislim pa tudi to da, le nekaj prebrati in se pozanimati kaj pravi stric google mogoče le ni vedno dovolj. sicer je pa ta tema zanimiva, čeprav ste/s,mo se izključno iz zanimanja spravili v take podrobnosti, ki jih mogoče še kakšne urarske firme nimajo čisto naštudirane (kar mislim da imajo). Tudi sam sem si želel kdaj kaj po komentirati, vendar se zaradi pomankanja znanja nisem spuščal v to.
Lep pozdrav in brez zamer, Dominik.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7107

  • sokol
  • sokol avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarska legenda
  • Urarska legenda
  • Posts: 1840
  • Karma: 47
  • Thank you received: 100
Levjul napisal(a):

sokol napisal(a):

Shadow napisal(a):

Zdaj ko ste vsi akterji online, se bo kak zaključek potegnil ?
Fizika nikoli ni bila moja jača strana.


kot je kolega povedal. ni treba biti genij..ura je v različnih položajih različno natančna. vzrok je lahko samo gravitacija.



Zanima me primer:
Predpostavimo, da je nemirka vpeta v magnetne ležaje nekje na Zemlji. Os nemirke se ne dotika ležaja, nemirka lebdi. Spreminjamo položaj ure v vertikalnem položaju.
Kako vpliva to na tek ure?


lahko predpostaviš. ampak kolikor je meni znano, v nobenem mehanizmu nemirka ne lebdi. ali pač?
Tema je bila zaklenjena.
minutka.si minutka.si minutka.si