minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Moje izkušnje, kaj nosim, katera ura mi je všeč.
  • Stran:
  • 1
  • 2

TOPIC: Zakaj na levo roko??

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9394

  • rojcek
  • rojcek avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 421
  • Karma: 10
  • Thank you received: 53
Nevem, če je o tem že bilo govora, in morda se bo komu zdelo vprašanje smešno, ampak res... To se mi zdi precej zanimivo vprašanje, in se gotovo isto vprašal že marsikdo. Zakaj se ura nosi na levi?

Sam se tega nepisanega "pravila", kljub občasnim "opominom", kot da ne vem, ne držim in nosim uro že od samega začetka na desni, ampak sam sem pač rad malo "drugačen". :)

Ampak kdo in zakaj si je tako zamislil?

1.Nekje sem zasledil da se ura, po ljudski vraži, nosi na levi ker je tam srce in mu le ta daje ritem. Zanimivo ampak to gotovo ni razlog.

2. Nekateri pravijo, da jo desničarji nosijo na levi in levičarji obratno...oviranje pri pisanju?

3.Ali je to zaradi čisto funkcionalnega razloga, vsaj nekoč...? Ure so bile včasih vse mehanske in so potrebovale vsakodnevno navijanje. Tu pride funkcionlnost: ura je na levi roki, krona je na desni strani ure, tako je navijanje preprosto in ure ni potrebno sneti z roke.

Ura danes kljub manjšemu številu tistih mehank potrebnih navijanja in vse večjemu številu kvarcov večinoma ostaja na levi roki. Tisti pač, ki je spravil na svetlo prvo zapestno uro (mislim da Patek Philippe) je pač postavil pravila igre in ostali so zavzeto sledili in danes večina nosi ure na levi, pa čeprav ne vedo zakaj.

Z veseljem prebiram še dodatne ideje in morda bolj utemeljena "dejstva" čemu tako. ;)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

"It's composed of gears, and jewels, and plates, but once you put it together...Boom! It comes to life."
Last Edit: od rojcek.

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9396

  • criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409
Jaz bi rekel, da je razlog predvsem praktičen.

Večina kupcev je desničarjev. Upravljanje ure je najenostavnejše tako, da so krona in ostali gumbi postavljeni na desni bok ure, ura pa na levo roko... In v večini primerov tudi je tako B)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od criptus.

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9397

  • Art
  • Art avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 317
  • Karma: 18
  • Thank you received: 31
Jaz sem med tistimi v večini, ki nosi uro na levi in tudi vem zakaj. Pri snemanju z zapestja in pripenjanju nazaj, sem kot desničar za to opravilo pač spretnejši. Če bi bilo to treba storiti le enkrat na dan, bi se še potrudil in urco zapel tudi na desno roko. (Zaradi kakšnega tehtnega razloga; specifičnega opravila i.pd.)Tako pa se dogaja tudi po večkrat na dan, da jo je treba odložiti in, eto, toje razlog za nošenje na levi.
P.S.
Zgolj demonstrativna drugačnost me pa na tak način ni nikoli pritegnila ali zanimala.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9398

  • sokol
  • sokol avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarska legenda
  • Urarska legenda
  • Posts: 1840
  • Karma: 47
  • Thank you received: 100
sem desničar. če bi uro nosil na desni roki, bi jo po domače stolkel v roku enega meseca. ker večino stvari počnem z desno roko, bi bili udarci neizbežni.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9399

  • rojcek
  • rojcek avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 421
  • Karma: 10
  • Thank you received: 53

criptus napisal: Jaz bi rekel, da je razlog predvsem praktičen.

Večina kupcev je desničarjev. Upravljanje ure je najenostavnejše tako, da so krona in ostali gumbi postavljeni na desni bok ure, ura pa na levo roko... In v večini primerov tudi je tako B)


Sem pa videl, da imajo nekateru modeli Panerai-a krono tudi na levi, a je potem to namenjeno predvsem tistim ki uro nosijo na desni? Je pa tudi model, pred kratkim predstavljen na portalu, Omega Seamaster - Bullhead, kjer je krona na sredini, tukaj se mi zdi da praktičnost nima nekega pomena in jo lahko enako dobro in preprosto upravljajo tako levičarji kot desničarji.

Glede praktičnosti pa...sam sem desničar pa uro nosim na desni. Se mi zdi da je to samo stvar navade. Meni naprimer bi bilo "težje" upravljati z uro, če bi jo nosil na levi. Tudi glede samega občutka na roki, sem se kar navadil da imam na desni večjo težo :)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

"It's composed of gears, and jewels, and plates, but once you put it together...Boom! It comes to life."

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9400

  • rojcek
  • rojcek avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 421
  • Karma: 10
  • Thank you received: 53

sokol napisal: sem desničar. če bi uro nosil na desni roki, bi jo po domače stolkel v roku enega meseca. ker večino stvari počnem z desno roko, bi bili udarci neizbežni.


Moja trenutna ura je stara skoraj štiri leta, nosim jo vsakodnevno, vidni pa so samo sledovi uprabe, to so manjše praskice po kovinskem pasku in ohišju, ki se odpravijo s poliranjem. Mineralno steklo je še brez praske. Sem eden tistih ki zelo cenijo stvari, ne samo ure in na te precej pazijo, tako da pri meni, kot študentu tega problema ni, mogoče če bi imel takšno specifično delo, da bi bila ura bolj na udaru... :)

#Art

Glede drugačnosti pri meni (pri nošenju ure) ni da bi bila namerna, tako sem navajen že od malega, ko sem jo kljub trditvam ostalih, da je ura na levi roki, pustil na desni. Takrat je bilo bol tako: "Pff, kaj pa odrasli vedo...". ;)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

"It's composed of gears, and jewels, and plates, but once you put it together...Boom! It comes to life."
Last Edit: od rojcek.

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9402

  • Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 665
  • Karma: 28
  • Thank you received: 65
Putin je znan da ima uro na desni roki.


Attachments:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9403

  • Matrus
  • Matrus avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 827
  • Karma: 26
  • Thank you received: 147
Jaz jo nosim na desni, ker sem levičar, čeprav imam običajno uro (torej je krona pri tretji in ne šesti uri). Itak ob navijanju snamem uro iz roke, ker se je bojda ne sme navijati na roki. Najprej sem sicer iz navade nosil na levi, ampak je res, da levo roko bistveno bolj uporabljam, zato nosim uro raje na desni. Malo pa tudi iz "protesta", ker se mi zdi, da smo levičarji vedno ena manjšina (še v parlamentu so bile težave s sestavo koalicijie :whistle: ).

Seveda pa je ena oddaljena želja, da bi si nekoč lastil mehansko uro na navijanje s krono na levi strani, ampak je podobno kot z vsemi izdelki, ki so narejeni za levičarje, manj izbire. Sicer mi pa to tudi ni taka huda želja, ker za razliko od kitare pri uri ni bistvenih razlik.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9406

  • criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409

sokol napisal: sem desničar. če bi uro nosil na desni roki, bi jo po domače stolkel v roku enega meseca. ker večino stvari počnem z desno roko, bi bili udarci neizbežni.


Js z uro NIKOLI ne počnem fizičnih del. Temu primerno so moje lepotice kar lepo ohranjene ;)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Zakaj na levo roko?? pred 10 let 3 mesecev #9407

  • criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409

Matrus napisal: Itak ob navijanju snamem uro iz roke, ker se je bojda ne sme navijati na roki.


Bolje da ne. Prečna obremenitev osi krone, ki mora zaradi tesnjenja obdržat svojo obliko, bi lahko bila prevelika, kar bi povzročilo zvijanje ali v najslabšem primeru lom...

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

  • Stran:
  • 1
  • 2
minutka.si minutka.si minutka.si