minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1

TOPIC: Zadnji urar v Rovinju

Zadnji urar v Rovinju pred 4 mesecev 5 dni #27867

• Thunder Road
  • Thunder Road avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski poznavalec
  • Urarski poznavalec
  • Thank you received: 43
Delim članek iz časopisa Glas Istre. O gospodu Žeravici, ki je odprl svojo urarno leta 1964. Članek je v Hrvaščini.

https://www.glasistre.hr/istra/nikola-zeravica-posljednji-rovinjski-urar-778019
Zahvale: criptus, MeanGreenMachine

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Zadnji urar v Rovinju pred 4 mesecev 5 dni #27868

• criptus
  • criptus avatar
  • Nedosegljiv
  • Moderator
  • Moderator
  • Thank you received: 373
Urarje je težje najti danes kot devico staro 18 let.

Pri nas so ukinili urarsko šolo, pa ne zaradi potreb ampak zato ker ni zanimanja. Kljub eksploziji pametnih ur, klasika NE bo zamrla. To pa se servisira in ne menja kot se menja elektroniko. Elektronika zastari, klasičen mehanizem ne. Ne bo ga povozilo kot tudi ni mehanike v 70h ob pojavu kvarca. Mehanika je pač klasika tako kot starano vino, konjak, jadrnice serije J, Ferrari Dino, Jaguar E-type, kosi starinskega pohištva itd... to ostaja tam in samo dobiva na vrednosti in spoštovanju.

Se pa kot IT jevec sprašujem ali nisem morda zgrešil poklic. Moja prva želja je bila - postati urar, a me je potegnla tehnologija. Se pa, starejši kot sem, vse bolj nagibam proti klasiki. Mercedes nabit z displeji (čeprav ga nimam) bi takoj menjal za kako klasiko ali Harleja, pri urah kvarca itaq ne maram, na k... mi gre vsa ta tehnika, ki obljublja veliko da pa malo, oz se samo še ukvarjamo z varnostjo, ker se IT štanca samo še za ustvarjanje dobička. Izumili smo cel kup naprav, ki bi olajšale življenje a jih po drugi strani nihče, ki ni vsaj malo geek ne zna uporabljat. 1000 gesel,, ki si jih nihče ne more zapomnit, za sodobno pečico uporabljat so navodila na 100 straneh. Vse povezano, pametne hiše... lol kdo to rabi. Prižgem luč če grem ponoči scat ali v hladilnik po košček sira, ne rabim zato 20.000 eur tehnike, da namesto mene prižge luč in mi reče, da mi je sira v resnici zmanjkalo. Pa kaj. Bom pa vzel jogurt, ki bi mu sicer pretekel rok... A rabim videokonferenco? OK za kak sestanek že. Ampak raje se dobim z ekipo, prižgem cigaro in spijem dober konjak ter podebatira v živo. Mmogrede, Miha me je spomnil, da bi se lahko minutkarji dobili, zdaj, ko je konc ukrepov. Sem 100% za, a to je druga zgodba se dogovorimo v drugi temi :)

Mal sem zašel, ampak hočem povedat, da je moje srce posinchano z zaskočnim mehanizmom veliko bolj kotkvarcem. Pa čeprav je zato poleg malo palpitacij... :)

Imamo pa pri nas še nekaj zelo dobrih urarjev, ki jih večinoma zelo dobro poznam in neizmerno cenim.
Zahvale: kalimakali, Noxy.slo, whatever, mato7, Thunder Road, little.horologiarium

Last Edit: od criptus.

Zadnji urar v Rovinju pred 4 mesecev 5 dni #27869

• taucher
  • taucher avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Thank you received: 2
Tudi jaz sem pristaš "stare" šole, mehanike, ročnega,.... brez nepotrebnih gesel, tipk, LCD zaslonov,.... pa naj bo to pri uri avtu ali kaki drugi stvari vsakdanjika. Če se le da čim bolj in dlje brez nepotrebne el. navlake. :)

Glede srečanja pa vsekakor, če bo le čas in možnost se z veseljem ga udeležim. :OK

• Stran:
  • 1
minutka.si minutka.si minutka.si