minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1
  • 2

TOPIC: Obnova Seiko ure (6309 in 7009)

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25238

  • Medved123
  • Medved123 avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 16
  • Thank you received: 0
Pozdravljeni,

odločil sem se obnoviti dedkovi uri. Obe sta po zunanjosti v zelo slabem stanju, saj ju je dedek nosil vsakodnevno, tudi pri delu v delavnici in vrtu, kjer je preživljal svoj prosti čas. Obe uri še vedno tečeta, vendar pri uri z mehanizmom 7009 ne deluje nastavitev dneva z krono, a se ob polnoči vseeno dan samodejno zamenja. Vem, da uri nimata nobene tržne vrednosti, zame pa sta pomembni, saj sta dedkovi in imata zame sentimentalno vrednost.

Zanima me:
1. Kateri urar v Ljubljani za spodobno ceno spolira in očisti steklo ter ohišje ure. (v uro nebi vložil več kot 50€)
2. Se mogoče kdo amatersko ukvarja z popravilom/obnovo ur in pozna Seikove mehanizme, ter bi mi bil pripravljen pomagati pri "obnovi" in mi svetovati, če se je lotim sam. Popravljanje in "šraufanje" me veseli in rad bi se preizkusil tudi v obnovi ur. Gledal sem že videje na YouTubu, kako naj bi to potekalo. Zavedam pa se, da ure niso Tomos avtomatik, pri katerem za popravilo ni potrebno nobenega občutka, pravega znanja in previdnosti.
3. Iz katerega leta sta uri.
4. Vseeno me zanima, kakšni bi bili ceni ure po obnovi.

Spodaj prilagam slike obeh ur. V kratkem jih bom očistil s staro zobno ščetko in bolje videl kakšno je stanje.


Že v naprej hvala za vaše odgovore.
LP

1. Seiko (795416 TL) 6309 - 8020

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Medved123.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25239

  • Medved123
  • Medved123 avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 16
  • Thank you received: 0
2. Seiko (20277), 7009-876A
Attachments:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25240

  • AliG
  • AliG avatar
  • Gost
  • Gost
Za 50€ po komadu IMO ne boš prišel daleč, mogoče bo dovolj zgolj za poliranje ohišja in menjavo stekla z neoriginalnim. Še dražje bo če se obnove lotiš sam, ker najprej potrebuješ za par 100€ orodja in potrebščin.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25241

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Meni se pa zdi to super projekt. Lahko sproti še malo napišeš kako ti gre in dodaš kakšno fotko. Lotil si se takih ur, pri katerih ne bo nobene žalosti, če ga boš kaj polomil, delov je na voljo neomejeno. Bom ti poizkušal odgovoriti na zastavljena vprašanja, gremo po vrsti.
1. Piši mi ZS, za poliranje in steklo se lahko zmeniva, ostalo te pa spodbujam, da se lotiš sam.
2. Ni ravno Tomosov avtomatik, raketna znanost pa ure tudi niso. Če se boš sam lotil, je AliG dal dober argument, orodje ni tako poceni, je pa res, da, če misliš hobi razvijati dalje, je orodje praktično večno. Saj, morda orodje že imaš? poleg lupe, pincete, izvijačev, bi za tak servis potreboval še orodje za kazalce, kak četrtnik te bi znal zafrkavati brez primernega orodja, urarsko olje, in čistilno sredstvo (predlagam bencin, seveda ne tistega, ki ga točiš v Tomosa :silly: ). Če ročnega mehanizma še nisi razdiral, se pripravi, da boš naredil na mehanizmu v prvo nekaj škode, rekel bi, da je to neizbežno, ampak, kot sem zgoraj omenil, deli se dobijo in so poceni, tukaj ti lahko tudi pomagam.
3. 7009 je verjetno iz leta 82', 6309 pa 77'.
4.7009 v rangu enega točenega, pri 6309 pa bi moral vzeti taxi za domov :P, še za kaj pojesti pa verjetno ne bi uspel iztržiti. Žal je tako, da bo vsak servis pri taki uri takoj pšresegel njeno vrednost. Če pa ima ura zaradi spomina na dedka sentimentalno vrednost, je seveda druga pesem, poleg tega je veselje pri razdiranju in sestavljanju zame neprecenljivo.
Zahvale: Medved123

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Slamca.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25242

  • AliG
  • AliG avatar
  • Gost
  • Gost
Da ne bo pomote, moj namen ni bil da kogarkoli odvrnem od popravljanja ur. To je super hobi in ga imam zelo rad, vsekakor pa ne gre brez "watch timing machine", osnovnega asortimana olj in nekaj orodja. Za začetek bi raje kot avtomatski mehanizem predlagal kakšen ETA 6497 klon npr Seagullov ST32 (cca 30$) ali kakšno starejšo rusko žepno uro z ebaya, ker so deli veliki in je zelo malo možnosti da gre kaj narobe.
Lahko pa začneš kar s projektom kot je tale spodaj in si sam sestaviš uro na katero boš ponosen in se zraven tudi nekaj naučiš.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25246

  • Medved123
  • Medved123 avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 16
  • Thank you received: 0
Hvala za odgovore. Ob vzpodbudnih besedah in ponujeni pomoči pa človek hitro dobi motivacijo za nadaljnje delo. Med vikendom sem obe uri odprl in vzel mehanizem iz ohišja, saj sem želel videti stanji številčnic obeh ur. Ura z mehanizmom 7009 (bela in zlata) ima notranjost lepo ohranjeno, medtem ko je ura z 6309 mehanizmom (modra) v slabšem stanju, številčnica okoli robu je poškodovana. Malo mi je žal za to uro, saj ima podoben "sunburst" efekt kot novi limited edition Seiko Blue Alpinist. Uničeno številčnico pa bi pripisal slabemu tesnjenju med ohišjem in steklom, saj je le to s skoraj nič sile odpadlo že med čiščenjem ohišja. Projekt nadaljujem in slike naložim naslednji vikend, nisem uspel slikat zaradi slabe svetlobe.
Glede stekel sem se odločil, da jih bom zamenjal z novimi, saj so ta res v katastrofalnem stanju. Za uro 7009 sem našel stran, kjer ga prodajajo ( www.watchmaterial.com/mineral-crystal-fo...art-number-310w17ln/ ), vendar ne pošiljajo v Slovenijo. Pri uri 6309 nisem našel še nič pametnega. Tukaj bi potreboval malo pomoči pri iskanju oz. kak nasvet, kako poiskati pravo steklo. "Preše" za vstavljanje stekel v ohišje nimam, zato sedaj kolebam ali naj si kupim svojo in jo naročim preko spleta (AliExpress okoli 10-15€), ali naj nova stekla in ohišje ure odnesem do prvega urarja in delo prepustim njemu.
Slamca, Vas pa kontaktiram glede poliranja v kratkem.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Medved123.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25252

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Glede stekla bi ti svetoval, da greš do lokalnega urarja, mislim, da imamo vsi resni svoje načine kako priti do novega neoriginal stekla za tako uro. Nakup originalnega je za moje pojme nesmiselen, gre za čisto navadno, neoznačeno, okroglo in ravno, mineralno steklo. Tudi za predmet iz linka težko rečeš, če je res original.

Odsvetujem tudi nakup preše, za ta denar boš dobil žalost in močno dvomim, da bi uspel z njo dobiti steklo noter. Po drugi strani dvomim, da se nakup preše v tej fazi izplača, ne vem sicer koliko orodja si lastiš, vendar vprašanje kdaj boš spet potreboval prešo. Vintage ure in žepne ure, torej ure, ki se jih da dobiti za majhen denar in so primerne za hobi urarjenje, imajo v večini plexi stekla, ki se vstavljajo s pajkom, preša ti pri njih ne koristi. Žal, čeprav se strinjam z vsem kar je kolega AliG napisal, vseeno moram reči, da tudi timegrapher za moje pojme ni nujen v prvem planu. Glede na to, da je to čisti hobi, si komot vzameš čas in uro uravnaš preko primerjave s točno uro, obstajajo pa tudi zastonjske aplikacije za mobilnike (o tem je bilo že kar nekaj napisanega). Če imaš že pinceto, lupo, držalo za mehanizem in izvijače, bi se jaz prej lotil nakupa olj, čistilnega sredstva in morda kakšnega poceni ultrazovka...
Zahvale: Medved123

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25270

  • rkovac
  • rkovac avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Posts: 26
  • Thank you received: 5

Medved123 napisal: Zanima me:
1. Kateri urar v Ljubljani za spodobno ceno spolira in očisti steklo ter ohišje ure. (v uro nebi vložil več kot 50€)
2. Se mogoče kdo amatersko ukvarja z popravilom/obnovo ur in pozna Seikove mehanizme, ter bi mi bil pripravljen pomagati pri "obnovi" in mi svetovati, če se je lotim sam. Popravljanje in "šraufanje" me veseli in rad bi se preizkusil tudi v obnovi ur. Gledal sem že videje na YouTubu, kako naj bi to potekalo. Zavedam pa se, da ure niso Tomos avtomatik, pri katerem za popravilo ni potrebno nobenega občutka, pravega znanja in previdnosti.


Če nimaš dveh levih rok, potem spoliraj ohišje in tudi steklo sam. Pri uri take vrednosti ni glih večjega rizika.
Seiko 5 imajo ravna stekla in poliranje ni težava, tudi če jih ne vzameš iz ohišja (po moje je tako celo lažje). Z nekaj treninga sem ročno hardlex spoliral v manj kot uri, pleksi pa si v 20 minutah gotov. Safirja pa na teh poceni urah iz tistega časa itak ni bilo nikjer.

Tako sem sam spoliral že nekaj stekel in ohišij, večinoma ravno starih Seikov, nekaj Vostokov, Dugeno,... v glavnem nič dražjega. Ponavadi ohišja ne poliram do konca (da so kot nova), če imaš kakšno globljo prasko se niti ne da, ne da bi pokvaril linije ure. Profesionalci bi pri mojem poliranju sigurno našli kup napak, je pa večji užitek na roki nositi uro, ki si jo sam porihtal. Nepoznavalci pa itak ne morejo verjeti, da lahko "povsem uničeno" uro spraviš do (po njihovo) novega stanja.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Lecnik_Banner.Underhead.970x88_3.jpg

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25271

  • MorskiPas
  • MorskiPas avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 868
  • Karma: 13
  • Thank you received: 114
www.htpp//.files.constantcontact.com/f43...b43-3a78ef85f214.jpg



danes dobil mail....pa če komu pomaga, hmmmmmmmmmm....

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od MorskiPas.

Obnova Seiko ure (6309 in 7009) pred 5 let 1 teden #25272

  • AliG
  • AliG avatar
  • Gost
  • Gost

rkovac napisal: Če nimaš dveh levih rok, potem spoliraj ohišje in tudi steklo sam. Pri uri take vrednosti ni glih večjega rizika.
Seiko 5 imajo ravna stekla in poliranje ni težava, tudi če jih ne vzameš iz ohišja (po moje je tako celo lažje). Z nekaj treninga sem ročno hardlex spoliral v manj kot uri, pleksi pa si v 20 minutah gotov. Safirja pa na teh poceni urah iz tistega časa itak ni bilo nikjer.

Tako sem sam spoliral že nekaj stekel in ohišij, večinoma ravno starih Seikov, nekaj Vostokov, Dugeno,... v glavnem nič dražjega. Ponavadi ohišja ne poliram do konca (da so kot nova), če imaš kakšno globljo prasko se niti ne da, ne da bi pokvaril linije ure. Profesionalci bi pri mojem poliranju sigurno našli kup napak, je pa večji užitek na roki nositi uro, ki si jo sam porihtal. Nepoznavalci pa itak ne morejo verjeti, da lahko "povsem uničeno" uro spraviš do (po njihovo) novega stanja.


Lahko prosim zaupaš postopek poliranja hardlexa?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

  • Stran:
  • 1
  • 2
minutka.si minutka.si minutka.si