minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.
  • Stran:
  • 1

TOPIC: Stara žepna, verjetno Eterna, kje in kdaj?

Stara žepna, verjetno Eterna, kje in kdaj? pred 6 let 3 tednov #23149

  • Tokidoki
  • Tokidoki avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Posts: 34
  • Karma: 1
  • Thank you received: 16
Ima kdo kakšno idejo, v katero obdobje bi pasala žepna ura na sliki? Ura je prišla v roke prijatelja preko dediščine, brez ozadja in kakšne zgodbe. Vsaj škatla, v kateri je pospravljena je iz Ljubljane. Mehanizem zgleda kot Eterna oz. Schild Fréres & Co. Po cifri sodeč naj bi glede na spletno stran www.schild-eterna.de/tripletime.htm padla enkrat na začetek prejšnega stoletja, samo se prijatlu zdi prestara, razen če je movement zamenjal ohišje? Se priporočam za kakršenkoli namig ali idejo o izvoru.


Attachments:

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Stara žepna, verjetno Eterna, kje in kdaj? pred 6 let 2 tednov #23170

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Iko je bila znamka ur, ki jo je v prvi polovici 20. stol. tržil veletrgovec H. Suttner. Kakor jaz vem, je Suttner iz Ljubljane pod svojo znamko ''Iko'' prodajal kar precejšnjo paleto izdelkov, ki jih je uvažal iz tujine. Kdo točno je bil in kakšnih ostalih podrobnosti o njegovi prodaji še nisem uspel izvedeti, dejstvo pa je, da je bil na področju urarstva kar precej uspešen, saj je Iko ur pri nas še danes polno. Kot zanimivost ti prilagam link, pdf kopijo časopisa iz leta 1914, kmalu pri začetku lahko vidiš velik oglas za Iko ure (nekaj podobnega tvoji je celo na sliki:) ):
www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-PSIKFZ...19c-b60d760f69c0/PDF
Drugače sem prepričan, da svojih kosov pri Suttnerju niso izdelovali, videl sem že toliko različnih sestavljank teh ur (več kot polovica je cenenih štiftaric), da sem prepričan, da so (kot seveda mnogi drugi) enostavno v tujini kupovali kar je bilo na voljo in potem pod svojo znamko in napisom na številčnici prodjali doma. Tako, da bi jaz rekel, da mehanizem na uri ni bil prestavljan in je kar original. Moram reči, da se dobro spoznaš, saj je mehanizem res Eterna, je pa bil delan kot generik za druge ure, če bi bil kdaj prav v Eterna uri, bi nosil viden podpis. Te mehanizmi so se namreč vgrajevali v ogromno različnih ur in Iko ni nobena izjema.
Za leto izdelave je težko reči, lahko da je bil mehanizem narejen več kot deset let pred uro in odprodan k nam kot stara zaloga, tega verjetno ne bomo nikoli zvedeli. Sam bi na prvi pogled uro uvrstil nekje v sredo dvajsetih let, znam pa vsekati mimo:) .
Še to, pogooglal sem H. Suttner in kaže, da se na hrvaškem Njuškalu prdaja nekaj izvirnih katalogov tega trgovca. Če kolega res zanima poreklo ure, jo bi znal celo še kje najti z izvirno ceno.
Zahvale: criptus, Matrus, haifisch, Tokidoki

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Slamca.

Stara žepna, verjetno Eterna, kje in kdaj? pred 6 let 2 tednov #23173

  • Tokidoki
  • Tokidoki avatar Avtor teme
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Posts: 34
  • Karma: 1
  • Thank you received: 16
Hvala za izčrpno poročilo. Mi je sporočil, da je uro podedoval že njegov stric, tako da se tudi letnice pravilno sestavijo. Če ga bo še kaj zanimalo bo nadaljeval sam z informacijam, ki si jih razkril. PDF je pa super, sem na koncu prebral celega :)

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

  • Stran:
  • 1
minutka.si minutka.si minutka.si