minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Navijalci ur

Navijalci ur pred 8 let 2 mesecev #16876

  • Slamca
  • Slamca avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 412
  • Karma: 77
  • Thank you received: 486
Mislim, da s tem ne bi smelo biti nič narobe, tudi če bi se ura vrtela samo v eno smer. Bi ga pa ugašal, ker pri nenehnem navijanju seveda prihaja do nepotrebne obrabe delov.
Seveda pa je potrebno paziti v katero smer :), večina ura ima rotor, ki navija ob vrtenju v obe smeri, nekatere pa imajo rotorje, ki se v eno smer vrtijo v prazno, teh tipov mehanizmov je sicer manj, so pa med njimi nekateri zelo popularni, npr. Valjoux 7750, Lemania 5100...

Ima pa seveda vsaka avtomatska ura ''varovalko'', to je vzmet, ki spodrsava pri določeni meri navitosti. To lahko poizkusiš na lastno pest, svojo avtomatik uro ročno navijaj, pa ne boš nikoli dosegel konca, kot pri navijačih, kjer dobesedno čutiš, da si prišel do konca in ne gre več dalje. Če bi ob navijanju avtomatika zelo dobro poslušal, bi se na neki točki moral tudi slišati zvok, ko vzmet v bobnu spodrsne. To je seveda nujno, ker če ne, bi tudi ob normalni nošnji prihajalo do pokov vzmeti.
Zahvale: criptus

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Navijalci ur pred 7 let 9 mesecev #18486

  • Tomahawk
  • Tomahawk avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: -4
  • Thank you received: 25
Torej, če navijalcu ne moreš nastaviti neke logike navijanja, potem lahko teoretično vsakokrat uro navije do max_imuma in od tam dalje "varovalka preskakuje" in to ne vpliva ravno blagodejno na življenjsko dobo ?

Nobeden od nas pa ne ve, ko sname uro iz roke, do katere "stopnje" je navita preden jo namesti na navijalec.
Ali obstaja kakšno "pravilo" : Povprečen uporabnik(pustimo amplitudne primere) v petek popoldan, ko uro za tisti teden sname z roke ima navito 65-75 % oz. kaj takega ?

Je koristno vsake toliko časa uri "privoščiti" max. navitje ?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od Tomahawk.

Navijalci ur pred 7 let 9 mesecev #18488

  • criptus
  • criptus avatar Avtor teme
  • Odsoten
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409
Navijalcu seveda lahko nastavis navijanje glede na mehanizem. Vsaj mal boljsim.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Navijalci ur pred 7 let 9 mesecev #18493

  • apmata
  • apmata avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: 8
  • Thank you received: 46

criptus napisal: Navijalcu seveda lahko nastavis navijanje glede na mehanizem. Vsaj mal boljsim.

Moj ni bil ravno med dražjimi pa ima 4 nosilce za po 2 uri in vsakemu se nastavlja smer in dolžina (čas) vrtenja.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Navijalci ur pred 7 let 9 mesecev #18494

  • criptus
  • criptus avatar Avtor teme
  • Odsoten
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409
Evo nekaj uporabnega. Smer navijanja in dnevno stevilo obratov za posamezen mehanizem

orbita.com/2010_web/NEW/Database-T.htm
Zahvale: apmata

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Navijalci ur pred 7 let 9 mesecev #18496

  • apmata
  • apmata avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 454
  • Karma: 8
  • Thank you received: 46

criptus napisal: Evo nekaj uporabnega. Smer navijanja in dnevno stevilo obratov za posamezen mehanizem

orbita.com/2010_web/NEW/Database-T.htm

Hvala, res zelo uporabno!

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Navijalci ur pred 6 let 9 mesecev #21267

  • criptus
  • criptus avatar Avtor teme
  • Odsoten
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409
Me je zanimalo, če lahko winderji napajajo Seiko cinetic mehanizme. Na watchuseeku je kar neki debate o tem ter različnih mnenj, Orbita pa pravi, da z njihovimi navijalci to JE mozno čeprav morda nepotrebno. orbita.com/2010_web/NEW/Database-S.htm

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Last Edit: od criptus.

Navijalci ur pred 3 let 3 mesecev #27346

  • gasperp
  • gasperp avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski učenec
  • Urarski učenec
  • Posts: 13
  • Karma: 1
  • Thank you received: 3
Pozdravljeni, kupil sem navijalec ure Beco. Zanima me, kako vem koliko obratov je potrebnih za mojo uro, oz za kaliber Breitling 17? Navijalec ima razpon od 650 do 3600 obratov na dan. Ter katero je priporočljivo vrtenje? ( levo, desno ali izmenično )

Kako uporabljate navijalce? Ali jih uporabljate dnevno in vam služijo tudi kot prostor kjer odložite uro ki jo drugače uporabljate vsak dan?

Ali lahko pride do prekomerne obrabe delov ure če je ura vsak dan priključena na navijalec ?

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Navijalci ur pred 3 let 3 mesecev #27347

  • AliG
  • AliG avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski vajenec
  • Urarski vajenec
  • Posts: 21
  • Karma: 1
  • Thank you received: 6
Breitling 17 je malce dekorirana COSC ETA 2824 in se navija v obe smeri. Nastavi izmenično in minimalno št. obratov. Sicer pa poglej na strica gugla kaj se priporoča za 2824. Do "obrabe" pride le na vzmeti rezerve navitja, ker ko jo navijalec do konca navije, prične drseti po steni bobna v kateri je. Nič hujšega.
Zahvale: gasperp

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

Navijalci ur pred 3 let 3 mesecev #27348

  • criptus
  • criptus avatar Avtor teme
  • Odsoten
  • Moderator
  • Moderator
  • Posts: 4156
  • Karma: 65
  • Thank you received: 409
Ponavadi ima proizvajalec v navodili ali spletu seznam mehanik in nastavitev navijalcev. Neke linke mislim da sem, ce me spomin ne vara, limal o tem v tej temi. Malo pobrskaj.

Please Prijava or Registriraj se to join the conversation.

minutka.si minutka.si minutka.si