minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Točnost ur

Odg:Točnost ur pred 6 let 4 mesecev #7180

• Art
  • Art avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 31
Levjul napisal(a):

Definition of center of mass

The center of mass is the unique point at the center of a distribution of mass in space that has the property that the weighted position vectors relative to this point sum to zero.

Meni je definicija masnega centra jasna. Nisem zato vprašal. Bistvo vprašanja je, kako bi sicer lahko določili masni center, če ne bi bilo gravitacije- torej sile teže (v obravnavanem primeru) nemirke z lasno vmetjo?
In kako bi lahko urar nemirko skupaj s spiralo statično zbalansiral, če ne zaradi vpliva gravitacije??
Sicer si nas pa spet speljal na drugo sled, na tole pa še vedno nisi odgovoril:

Zaradi katere fizikalnega pojava (zakonitosti) pa pride do spremembe masnega centra?
Kako pa bi lahko sprememba masnega centra imela kako posledico, če ne zaradi gravitacije?
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 6 let 4 mesecev #7181

• Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Thank you received: 65
Tadej7ad napisal(a):

In art ima povsem prav, vrtenje nemirke okoli svoje osi ni bistveno. Tam se spremembe natančnosti skoraj ne dogajajo.

Imaš popolnoma prav.
Moja huda napaka, da sem to trdil, se opravičujem. Me culpa

Če imaš kakšno uro pri kateri si to lahko privoščiš nalahko pritisni na nemirko. No samo toliko, da jo boš zelo malo zvil, ampak res samo malo.
Ali pa razširi in spremeni širino vilice, zelo malo.
Še bolje malo zvij spiralo, sploh zgornji del.
Ali pa ji malo spremeni koncentrične kroge, čisto malo.
Ali pa se malo poigraj z vijakom s katerim je pripeta spirala na mostiček.

Ko boš to naredil pa nam sporoči. Če pa si to ne upaš pa vprašaj kakšnega urarja za nasvet.

Že več kot dve uri pišem na foromu, zato se poslavljam.
Odgovoril sem pač na vsa vprašanja, katere sem vedel. Nekateri od vas pa mi niso odgovorili niti na vprašanje iz prejšnega dne.
Vprašanje je pač povezano s to temo. Kdo se tukaj izmika?
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 6 let 4 mesecev #7182

• Tadej7ad
  • Tadej7ad avatar
  • Gost
  • Gost
Levjul napisal(a):

Tadej7ad napisal(a):

Težišče togega telesa se lahko spremeni samo, če se spremeni oblika telesa. Ker s spremembo položaja nemirka ne spremeni svoje oblike, se tudi njeno težišče prav nič ne spremeni (se ne premakne relativno na telo).
Se razumeva?

Nemirka je pač celota s spiralo.
Zato jo urar prvo statično zbalansira, v žargonu rečemo, da jo vaga, nato pa jo mora še dinamično zbalansirati. To pomeni na uri pri delovanju.
Če hoče da je natančna vsaj v treh pozicijah, po COSC v 5, pri Seiku v 6 pozicijah.
Nemirka utripa in se širi oz. oži, spreminjajo se pozicija navedenih točk.

Ne se sedaj izmišljevati!
Nemirka je nemirka, vzmet je pa vzmet KLIK
To ni več izmikanje, to je zavajanje.
(če bi bil jaz ti, bi sedaj užaljeno jokal adminu in zahteval izbris)

Balansiranje oz. po slovensko, uravnoteženje nemirke spet nima kakšne hude povezave z netočnostjo v različnih položajih.
Takim, ki se izmikajo in zavajajo, pri nas v žargonu rečemo...
(ah nimam ustreznega vira - pa bom raje izpustil)

EDIT vprašanje za admina - a trditvi, da se nemirka širi in oži lahko rečem traparija?
Last Edit: od Tadej7ad.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 6 let 4 mesecev #7183

• Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
Adjusting:
Adjusting a watch involves procedures that include
ensuring the balance wheel is 'balanced' (poised),
adjusting the hairspring, and even shaping the balance
pivots and adjusting how the hairspring is attached to
the balance wheel.

Brez prevoda, upam da ruzumete.

www.timepieceshoppe.com/regulate_adjust.html
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 6 let 4 mesecev #7184

• Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
Točke, ki so pomembne pri nastavljanju točnosti ure. (adjusting)

lp
Attachments:
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 6 let 4 mesecev #7185

• Tadej7ad
  • Tadej7ad avatar
  • Gost
  • Gost
Levjul napisal(a):

Tadej7ad napisal(a):

In art ima povsem prav, vrtenje nemirke okoli svoje osi ni bistveno. Tam se spremembe natančnosti skoraj ne dogajajo.

Imaš popolnoma prav.
Moja huda napaka, da sem to trdil, se opravičujem. Me culpa

Če imaš kakšno uro pri kateri si to lahko privoščiš nalahko pritisni na nemirko. No samo toliko, da jo boš zelo malo zvil, ampak res samo malo.
Ali pa razširi in spremeni širino vilice, zelo malo.
Še bolje malo zvij spiralo, sploh zgornji del.
Ali pa ji malo spremeni koncentrične kroge, čisto malo.
Ali pa se malo poigraj z vijakom s katerim je pripeta spirala na mostiček.

Ko boš to naredil pa nam sporoči. Če pa si to ne upaš pa vprašaj kakšnega urarja za nasvet.

Že več kot dve uri pišem na foromu, zato se poslavljam.
Odgovoril sem pač na vsa vprašanja, katere sem vedel. Nekateri od vas pa mi niso odgovorili niti na vprašanje iz prejšnega dne.
Vprašanje je pač povezano s to temo. Kdo se tukaj izmika?

Ok, priznam. sem bil premalo natančen. Ker se že ves čas pogovarjamo o spremembi natančnosti zaradi spremembe položaja, sem upal, da se bo zgornja trditev tudi razumela v tem kontekstu.
Sedaj dopoljnjujem zgorno trditev:
In art ima povsem prav, vrtenje nemirke okoli svoje osi ni bistveno. Tam se spremembe natančnosti zaradi spremembe položaja nemirke skoraj ne dogajajo.

Sicer pa imaš popolnoma prav - z vsemi zgoraj naštetimi spremembami pride do spremembe natančnosti.
Ali do kakšne od omenjenih sprememb (pritisk na nemirko, sprememba širina vilice...) pride zaradi spremembe poožaja ure?
Če ne, se spet izmikaš.

Niso težava vprašanja na katera si odgovoril - prava težava je vprašanje na katerega nisi odgovoril. In to vprašanje se glasi:
Zakaj se s spremembo položaja ure spremeni položaj težišča nemirke?

Na hipotetična vprašanja s strani 15 in naprej bom z veseljem odgovoril, ko bomo razrešili dilemo iz strani 10.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 6 let 4 mesecev #7188

• oven
  • oven avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Thank you received: 24
Jaz bom danes vprasal svojega urarja o tem. Predlagam, da to se kdo drug stori, Art bi lahkovprasal celo g. Levica. O njem pa res nihce nemore rect, da ni strokovnjak za ure. Sej ma vsak od nas kaksnega urarja...poklicimo in vprasajmo jih....to, da se nemirka siri in krci, pa res ne mislim vec brat! Vzmet nemirke se, nemirka sama pa res ne, pa ju vsak dan gledam.
Last Edit: od oven.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 6 let 4 mesecev #7190

• gorazd
  • gorazd avatar
  • Nedosegljiv
  • Administrator
  • Administrator
  • Thank you received: 20
Temo zaklepam.

Presegla je namreč svoj namen in očitno gre le še za medsebojno obračunavanje kar pa s strokovnostjo nima nič več skupnega.

Obravnavan problem očitno presega znanje (pa tudi razsodnost) vseh udeleženih povem pa naj tudi, da presega znanje urarjev s skaterimi sem se posvetoval.

Tema bo prečiščena in naj torej ostane na točki brez odgovora, lahko pa si ga seveda oblikuje vsak sam.

administrator

Naj dodam še pojasnilo urarja, ki morda odgovori le na enega od veliko vprašanj iz te teme. Posebej zanimiv stavek je odebeljen in je vreden razmisleka... Vprašanje se glasi: "Ali os nemirke lebdi v ležaju (olju) ali se ta na ne kateri koli točki dotika ležaja?"

dokler bo imela nemirka težo in dokler ne bo prisoten kakšen `magnetni ležaj` se bo os vedno dotikala ležaja. Vendar če dobro pogledaš ležaj od nemirke boš opazil da je pokrit. Bistvo tekšnih ležajev je da se lahko zobniki v horizontalnem položaju vrtijo na konici svojih osi katera so bombirana. Tako pridemo do najmanjše površine kjer se ustvarja trenje. Za nemirko bi bilo resnično najboljše če bi lahko tekla v nekakšnem breztežnostnem okolju in potrebno energijo za njen tek pridobivala preko nemotečega vira. To je pa to kar že stoletja zaposluje vse genije v urarstvu. Zato pa lahko tudi najdemo veliko različnih zaskočnih mmehanizmov, vendar se je v praksi do sedaj izkazal najboj zaneslijv tako imenovani swiss lever escapement

Last Edit: od gorazd.
Tema je bila zaklenjena.
minutka.si minutka.si minutka.si