minutka.si

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
Tehnične debate o urah, zanimive povezave, dodatna oprema.

TOPIC: Točnost ur

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7119

  • Art
  • Art avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 317
  • Karma: 18
  • Thank you received: 31
Levjul napisal(a):

Trenje osi nemirke v ležaju je odvisno od količnika trenja, velikost površine v stiku, mase nemirke, in sile ki vrti nemirko. Večje je sila hitreje se vrti (oscilira) nemirka. Zato je tudi trenje pri hibeat urah večje (običajne ure 28.800 a/h, hibeat 36.000 a/h).
Večji je: količnik trenja, površina v stiku, masa nemirke in sila, ki vrti nemirko, večje je tudi trenje.
Vsi faktorji, ki povzročajo trenje na Zemlji so enaki tudi v območju zmanjšane gravitacije.
Količnik trenja, velikost površine v stiku, sila ki vrti nemirko in tudi masa nemirke je enaka tudi v vesolju.

Maso ne smemo enačiti s težo, masa je lastna vsem telesom in obstaja tudi v vesolju. Ne more biti nikdar nič in je neodvisna od zunanjih sil.
cyberfunda.com/question/difference-betwe...eight-physical-body/

V vesolju delujejo tudi centrifuga, žiroskop in elektromotorji, ki morajo imeti zaradi trenja ležaje.

Tako nekako razumem to jaz. Če mi bo kdo bolje raztolmačil pač ne bom nič užaljen, sem se pač motil, saj je to samo debata na forumu.




Sam si pred tem pripel tudi link, kjer so v tabeli navedene logične razlage in razlike med maso in težo.
Seveda je masa enaka tako na zemlji, kot v vesolju. Praviš, da mase ne smemo enačiti s težo, hkrati pa ravno to počneš sam.

Od mase nemirke (med drugimi učinki, ki jih omenjaš) je trenje v ležajih odvisno posredno, preko SILE TEŽE! Ta pa je v vesolju seveda lahko NIČ (nekaj krat nič je nič) in trenja zaradi tega neučinka ne bo. Na zemlji pa obstaja in to v različnih položajih ure, pač različno, o čemer pa je bilo že vse povedano.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7121

  • Tadej7ad
  • Tadej7ad avatar
  • Gost
  • Gost
Vprašanje za Levjula:
Znano in empirično dokazano dejstvo je, da je natančnost mehanskih zapestnih ur (ki za svoj pogon uporabljajo fiksno vpeto spiralno vzmet in v ležajih uporabljajo rubine) odvisna od lege ure.
Ker vztrajno trdiš, da gravitacija na natančnost nima vpliva ("Gravitacija nima vpliva (mogoče zanemarljiv) na delovanje klasične ure z nemirko. - Levjul"[/b], te prosim, da odgovoriš na naslednje vprašanje:
Kaj je tisto, kar vpliva na natačnost zgoraj omenjanih ur v različnih legah?
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7126

  • Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 665
  • Karma: 28
  • Thank you received: 65
Levjul napisal(a):

Na forumu so različna mnenja kaj povzroča neenakomeren tek zapestne ure v različnih položajih ( positional error).

V članku Positional Error ( www.howwatcheswork.com/watch-repair/trou...oting/positions.html ) navajajo, da trenje v ležajih povzroči različno amplitudo nemirke v horizontalnem in vertikalnem položaju. Pri horizontalnem položaju ure je os nemirke postavljena vertikalno in je trenje manjše. Amplituda nemirke je približno od 275 do 315 stopinj. Daljša amplituda povzroča daljši čas gibanja nemirke, ura zaostaja.
V vertikalnem položaju ure je os nemirke vodoravno, trenje v ležajih je večje in amplituda nemirke je nižja za približno 45 stopinj. Ura zaradi tega prehiteva.
people.timezone.com/library/horologium/h...um631675494030170118

Ura ima različen tek tudi v različnih vertikalnih položajih. Nemirka mora biti popolnoma uravnotežena, v nasprotnem primeru oscilira neenakomerno, vibrira in povzroča različne pritiske na os in ležaje. Tudi če je nemirka dobro statično uravnotežena, pride pri delovanju nemirke v uri do odstopanja v natančnosti ure. Nemirka je s spiralo pripeta na mostiček nemirnice in se pri oscilaciji nemirke širi in oži, s tem pa se spreminja uravnoteženost nemirke.

Teža, gravitacija je pri različnih položajih ure enaka, spreminja se trenje.

Ivanković J. (1979) Urarski priručnik
www.watchtime.com/reference-center/glossary/amplitude/
www.watchservices.co.uk/blog/2011/06/28/...nd-positional-error/


Teža, gravitacija je pri različnih položajih ure enaka, spreminja se trenje.
Če nisi razbral iz posta spreminja se trenje, trenje povzroča različen tek ure v različnih položajih. Trenje zaradi neuravnotežene nemirke, trenje ker se spreminja položaj nemirke.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7128

  • Tadej7ad
  • Tadej7ad avatar
  • Gost
  • Gost
Kaj povzroči spremembio trenja v različnih položajih?
Nemirka je v vseh položajih enako neuravnotežena - to terej ne more biti razlog.
OK, položaj nemirke se spremeni, se strinjam. Zakaj se spremeni položaj nemirke?
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7132

  • Levjul
  • Levjul avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski expert
  • Urarski expert
  • Posts: 665
  • Karma: 28
  • Thank you received: 65
Tadej7ad napisal(a):

Kaj povzroči spremembio trenja v različnih položajih?
Nemirka je v vseh položajih enako neuravnotežena - to terej ne more biti razlog.
OK, položaj nemirke se spremeni, se strinjam. Zakaj se spremeni položaj nemirke?


To se seveda motiš, na nemirko je pritrjena spirala, v različnih položajih se spreminja masno središče nemirke. Spirala se širi in oži, zato je nemirko skoraj nemogoče uravnotežiti v različnih položajih.
Nemirka mora biti popolnoma uravnotežena, v nasprotnem primeru oscilira neenakomerno, vibrira in povzroča različne pritiske na os in ležaje. Tudi če je nemirka dobro statično uravnotežena, pride pri delovanju nemirke v uri do odstopanja v natančnosti ure. Nemirka je s spiralo pripeta na mostiček nemirnice in se pri oscilaciji nemirke širi in oži, s tem pa se spreminja uravnoteženost nemirke.
Nemirko je potrebno statično in dinamično uravnotežiti. Dinamično pa jo je skoraj nemogoče v vseh pozicijah.
www.howwatcheswork.com/watch-repair/trou...oting/positions.html
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7134

  • Tadej7ad
  • Tadej7ad avatar
  • Gost
  • Gost
Čemu izmikanje? Vprašanje je bilo jasno!

Zgoraj si napisal, da se spreminja trenje "ker se spreminja položaj nemirke.". S tem se popolnom strinjam.
Kje se motim? Da se spreminja položaj nemirke? To je vendar tvoja trditev s katero se strinjam.

Morda o tem, da je nemirka v vseh položajih enako neuravnotežena? Bom bolj precizen - nemirka je v vseh položajih ure enako neuravnotežena - to torej ne more biti razlog.

Ti trdiš, da se položaj nemirke spreminja in moje vprašanje je preprosto:
Zakaj se spremeni položaj nemirke?
Last Edit: od Tadej7ad.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7136

  • Tadej7ad
  • Tadej7ad avatar
  • Gost
  • Gost
Tole prestavljam iz teme o načinu debatiranja, ker smo se vrnili na natančnost in točnost:

gorazd napisal(a):

Tadej7ad napisal(a):


In glede mojega zastavljenega vprašanja, ki se začne s trditvijo: "Znano in empirično dokazano dejstvo je, da je natančnost mehanskih zapestnih ur (ki za svoj pogon uporabljajo fiksno vpeto spiralno vzmet in v ležajih uporabljajo rubine) odvisna od lege ure."
Ti temu rečeš neargumentirana trditev? Ok.
Imam pa vprašanje za tebe:
A se z zgornjo trditvijo strinjaš? DA ali NE


Odgovor DA ali NE ni možen.

Z vsem spoštovanjem do tebe. Če bi bil ti urar, oseba z znanstveno titulo, ali oseba, ki je avtor strokovnega članka o temi o kateri razglabljamo, potem bi verjetno sprejel tvojo trditev. Če ne bi bil zadovoljen, potem bi poiskal vir in te z njim seznanil znamenom da me podpreš ali pa zavrneš. Vse v cilju, da resnici pridemdo dna ob predpostavki da pozabim na ego. Ker pa to nisi, potem je tridtev: 'Znano in empirično dokazano dejstvo je, da je natančnost mehanskih zapestnih ur' zame popolnoma nekredibilna. Lahko me prepričaš edinole tako, da navedeš dokaz za to kar trdiš.

Pa še nekaj je. Ne gre le za to a se strinjam s tabo jaz osebno ali ne. Ne sediva v gostilni in debatirava ob pivu ampak piševa javno. Morda bo nekdo iskal znanje in verjemi mi, da s trditvijo 'Znano in empirično dokazano dejstvo je' kar tako na 'lepe oči' ne bo zadovoljen. Včasih smo verjeli na besedo farjem, dohtarjem, politikom in policajem. Danes na besedo ne verjamemo nikomur. Velja le argument.

Tako je moje osebno prepričanje, ki ga kot lastnik foruma odločno zagovarjam. In to je to za kar se zavzemam in sem že povedal na 200 različnih načinov. In tako bo tudi ostalo.


Malo se mi je zaletelo, nato sem se odločil malo nadihati.... Določena dejstva so v nekaterih krogih privzeta; nimam dostopa do meritev mednarodno priznanih urarskih laboratorijev, niti jih ne mislim iskati. Če se imaš ti za ljubitelja ročnih ur in tega dejstva ne poznaš, s tem nimam težav - jaz ti ne nameravam ničesar dokazovati.

Bi te pa vprašal, kako si razlagaš dejstvo, da se meritve natančnosti uri opravljajo v različnih položajih?
Prilagam citat enega izmed članov, upam da si tega ni izmislil (glej vrstico D v tabeli). Zakaj merijo v šestih položajih?
criptus napisal(a):

Noro.

0,13 s v povprečju na dan in 47,5 sekund na leto! To je dosegel Jaegrov Master Tourbillon !

Še strožji test od COSC je nov Patek Philippe Seal (standard ki ga uvaja PP). Za razliko od COSC kronometra se poleg mehanizma ocenjuje tudi kakovost ure same.

Vir: www.patek.com/patek-philippe.html?pageId...kgroundId=8&lang=en&

The stability of the rate of Patek Philippe timepieces is checked in several phases during the manufacturing process, initially with uncased movements, later with finished watches. The final rate accuracy measurement of the cased watch is performed with kinetic simulators and must comply with the following in-house precision standards:

for calibers with diameters of 20 mm or more, the rate accuracy must lie within the range of -3 and +2 seconds per 24 hours.
for calibers with diameters of less than 20 mm, the rate accuracy must lie within the range of -5 and +4 seconds per 24 hours.

Patek Philippe watches with tourbillon are subject to the same in-process inspections as all other mechancial timepieces, but they must comply with tighter tolerances as follows:

Their rate accuracy as measured during the final inspection with kinetic simulators must lie within the range of -2 and +1 seconds per 24 hours.
The greatest deviation between the average rate of the watch in all six measuring positions and the rate in each position must not exceed 4 seconds per 24 hours.

In COSC:

Vir: www.cosc.ch/popmecaniquetableau.php?lang=en

Last Edit: od Tadej7ad.
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7139

  • oven
  • oven avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarski mojster
  • Urarski mojster
  • Posts: 250
  • Karma: 6
  • Thank you received: 38
Levjul, zakaj pa je trenje v lezajih osi nemirke vecje v pokoncnem polozaju, kot v lezecem polozaju ure? Zato, ker nemirka s svojo tezo preko osi pritiska na lezaje. Zakaj pa to? Zaradi gravitacije!
Pa se to! Ko je nasa testirala ure za let v vesolje je omegin speedmaster v 2 urnem testu pospeska zaostal za 2minuti!!!! Pa se je izkazala ura kot najbol tocna med vsemi!
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7141

  • sokol
  • sokol avatar
  • Nedosegljiv
  • Urarska legenda
  • Urarska legenda
  • Posts: 1840
  • Karma: 47
  • Thank you received: 100
sploh ne vem več kaj je bilo prvotno vprašanje. :)
Tema je bila zaklenjena.

Odg:Točnost ur pred 11 let 1 mesec #7145

  • Tadej7ad
  • Tadej7ad avatar
  • Gost
  • Gost
Iščejo se argumetni ta to trditev:
"Gravitacija nima vpliva (mogoče zanemarljiv) na delovanje klasične ure z nemirko." - Levjul

Do sedaj smo ugotovili:
- da se s spremembo položaja spremeni trenje; tu se strinjamo
- da se trenje spremeni, ker se spremeni lega nemirke; tudi tu se strinjamo

Zaenkrat čakam odgovor na vprašanje: Zakaj se spremeni položaj nemirke?


Mimogrede sem ugotovil tudi, da brez ustreznih virov ne morem trditi, da je ročna ura v različnih položajih različno natančna.
Ker ustreznih virov nimam, zgornjo trditev prosim vzemite kot hipotezo
BTW: nimam niti ustreznih virov, ki bi mi potrdili, da je trava zelena. Kaj pa sedaj?
Tema je bila zaklenjena.
minutka.si minutka.si minutka.si